YOGI BHAJAN O ISZNAAN – NAUKA HYDROTERAPII

Chciałbym podzielić się z wami technologią i nauką masażu hydroterapeutycznego. Tak jak tu siedzę przed wami, hydroterapia była moją pierwszą specjalnością i przedmiotem kwalifikacji. Kontynuuję linię tych, którzy są obecnie zupełnie nieznani, lecz których kiedyś czczono. Pracowali z kośćmi, nastawiali ciało i robili masaż dla przywracania zdrowych organów.
Od starożytnych czasów, ludzie modlili się o błogosławieństwo isznaan. Co to jest isznaan? Isznaan jest to całościowa hydroterapia. Właściwym słowem jest tu isznaan. Nie mówimy, „weźmiemy kąpiel”. Nigdy nie mówimy „kąpiel”. Isznaan ma miejsce wtedy, gdy mocą swej własnej zasługi ciało wytwarza temperaturę, która może przezwyciężyć zimno wody. Isznaan nie jest zwykłym moczeniem waszego ciała. Jest w nim pełen szacunek. Jest w nim pełen wdzięk i łaska.
Moc wody stanowi sześćdziesiąt procent mocy człowieka. W hydroterapii uważamy, że te sześćdziesiąt procent wewnętrznej wody w ciele może zostać w sześćdziesiąt minut całkowicie wymienione przy pomocy zewnętrznej wody.
Gdy wykonujemy masaż lodowato zimną wodą, nie tylko otwieramy naczynka włosowate, lecz gdy następnie powracają one do normalnego stanu, krew powraca do organów. Serce, nerki, płuca, wątroba – każdy organ otrzymuje swą własną porcję krwi. W ten sposób organ zostaje przemyty. Gdy organ zostaje przemyty, wtedy natychmiast gruczoły muszą zmienić swe wydzielanie. Takie jest prawo. A gdy zmieniają się gruczoły dokrewne będące strażnikami zdrowia i życia, powraca młodość. Czym jest młodość? Młodymi gruczołami. Jeśli wasz system gruczołów wydziela prawidłowo, wtedy skład chemiczny krwi jest młodym składem chemicznym. Kończą się wszystkie neurotyczne neurozy i gniewność.

DLACZEGO NALEŻY BRAĆ ZIMNY PRYSZNIC?

– Zapewnia naszej skórze promienność
– Otwiera naczynka włosowate
– Utrzymuje młody i zdrowy skład chemiczny krwi
– Pobudza zdrowe wydzielanie systemu dokrewnego

ZALECENIA:

Zrób masaż całego ciała suchą szczotką
Możesz natrzeć ciało olejkiem (np. migdałowym)
Wejdź pod prysznic i rozpocznij od kończyn ciała – stóp, dłoni, ramion. Użyj dłoni i stóp, by nacierać ciało. Nie należy najpierw wystawiać pod działanie wody ud, by nie zaburzyć równowagi wapniowo-magnezowej. To samo dotyczy genitalii i głowy. Nie należy brać zimnego prysznica podczas menstruacji, gorączki, w przypadku reumatyzmu lub choroby serca. Jeśli ma się problemy z nerwem kulszowym lub wysokim ciśnieniem krwi, należy zaczynać powoli. Zakładajmy bawełniane majtki dla osłony ud i narządów płciowych.
Wytrzyj ciało ręcznikiem mocno je nacierając.

PRECYZYJNA NAUKA

Hydroterapia jako Nauka jest bardzo precyzyjna i wyrafinowana, oraz bardzo prosta. Oto podane są skutki dla różnych części ciała:
– Jeśli woda będzie padać przez dziesięć lub piętnaście minut tuż pod dolną wargą, będziemy ożywieni a nasz umysł będzie bardzo klarowny.
– Jeśli puścimy wodę pomiędzy brwiami a górną wargą, będziemy bardzo energiczni.
– Jeśli puścimy wodę na czoło, będziemy tak senni, że nie damy temu rady.
– Jeśli masujemy górne ramię, całkowicie leczymy nasz żołądek.
– Odcinek pomiędzy łokciem a około 5cm nad nadgarstkiem odpowiada naszemu przewodowi pokarmowemu.
– Odcinek 5cm nad nadgarstkiem do nadgarstka odpowiada naszemu sercu.
– Nadgarstek odpowiada naszej wątrobie a koniuszki palców odpowiadają naszemu mózgowi.
– Jeśli puścimy wodę na przednią stronę naszej szyi i pozwolimy wodzie spływać w dół po całym ciele i rękach, zupełnie zmienimy wszystkie nasze komórki.
– Jeśli pozwolimy wodzie uderzać w naszą klatkę piersiową i spływać w dół aż do genitalii i pozostaniemy tak przez chwilę, całkowicie zmieniamy skład chemiczny krwi z niezdrowego na zdrowy.
– Jeśli pozwolimy wodzie uderzać w nasze stopy i masujemy prawą stopę lewą stopą, a lewą stopę prawą stopą, masujemy w rzeczywistości całe nasze ciało. Stańmy przed zimnym prysznicem i masujmy samemu nasze stopy i łydki. Używajmy stóp do masażu. Nie używajmy rąk.
– Następnie odejdźmy od wody i używając obu rąk masujmy całe nasze ciało tak, aby się rozgrzało do gorąca. Potem znowu weźmy zimny prysznic i znowu masujmy sobie ciało. Róbmy tak przez dwanaście do piętnastu minut. Dobrze mieć pod ręką jakiegoś przyjaciela, by nas z tego wyciągnął. Będziemy w totalnie innej przestrzeni.

ODBUDOWANIE ORGANÓW I KRĄŻENIA

Każdy organ waszego ciała będzie całkowicie odbudowany. W jaki sposób? Gdy bierzecie zimny prysznic, wasza krew spieszy by sprostać temu wyzwaniu siłą swego krążenia i by nie odczuwać zimna. Oznacza to, że wszystkie naczynka włosowate otwierają się i muszą odejść wszystkie złogi. Wszystko zostaje oczyszczone. Podczas hydroterapii, zimna woda i masaż stawiają wyzwanie ciału. Czy rozumiecie to? Gdy jesteście pod zimnym prysznicem, wasze ciało odczuwa zimno, prawda? Lecz gdy krew i naczynka włoskowate są całkowicie otwarte do maksimum, wtedy ciało nie będzie odczuwać zimna. Następnie wychodzimy i całkowicie wycieramy siebie ręcznikiem, ubieramy ciepłe ubranie i owijamy się kocem. Albo podczas gorącej pogody, używamy prześcieradła kąpielowego. Wtedy nasze ciało rozgrzeje się szalenie. Cała krew z naczyniek włoskowatych powróci do organów: nerek, wątroby, śledziony, płuc – gdyż każdy z organów żyje ze swej własnej dostawy krwi regulowanej przez uderzenia serca. Tak więc organy otrzymają obfitą dostawę krwi, niczym uprawy zraszane pięknym deszczem, co sprawia ich wzrost. Oto jak możecie równoważyć swe zdrowie.
Nawet wykonując godzinami jakieś ćwiczenia nie możecie tak mocno pobudzić psychiki swoich komórek, jak przy pomocy zimnej wody. A procedura jest bardzo prosta. Niech woda spływa na wasze ręce pocierajcie je aż się rozgrzeją do gorąca pod lodowato zimną wodą. Róbcie tak samo z każdą częścią ciała; niech leci, niech będzie, i pobudzajcie się. To pobudzanie może wydawać się wam jakąś fanatyczną, bolesną postawą. Niektórzy mięśniowy, ludzie stosują głęboki masaż, niektórzy chodzą do sanatoriów. Jest milion różnych metod, lecz żadna nawet nie zbliża się do tej jednej. Nic nie dorównuje temu, jak kiedy stoi się pod lodowatą wodą i rozgrzewa swe ciało do gorąca. Czy dacie wiarę temu, że ktoś stoi pod prysznicem robiąc to przez dwie godziny? Ale tak to właśnie jest. Wszędzie gdzie uderzy zimna woda, napłynie krew. Wszędzie, gdzie masujecie, nastąpi odbudowa i zostanie przebudowana psychika każdej komórki.

POKONANIE CHŁODU ŻYCIA

Komórki ciała odradzają się w przeciągu siedemdziesięciu dwóch godzin. Czasem to się opóźnia. Gdy się starzejemy odradzanie staje się wolniejsze. Lecz w hydroterapii wierzymy, że młodość jest trwała, gdyż wiemy jak być młodymi. Czasami nie cenicie waszego życia. A potem nie możecie go już cenić, gdyż jesteście już starzy. Tak więc nie prowadźmy ze sobą takich gierek; śmierć nadejdzie, nie martwcie się o to. O nic się nie martwcie. Lecz jeśli macie silnie zbudowany umysł, ciało i duszę, wszelkie przeciwności nadejdą ale was nie dotkną. Zatem w hydroterapii mówi się, „osłaniaj siebie.” Hydroterapia oparta jest na używaniu wody jako ojcowskiej tarczy, paanii pitaa, i na tym, że każdy kto jest w stanie wytworzyć tę tarczę pokonującą zimno wody, może pokonać śmierć. To jest bardzo prosta rzecz. Jeśli ja mogę swoim ciałem pokonać chłód wody, mogę też usunąć chłód mojego życia.


„Daj szansę swej  wewnętrznej świadomości. Przejawiaj swój kaliber.  Daj swym zdolnościom  powodzenie.”
Yogi Bhajan